Videa a animace

Mutace viru

Publikováno 23. 5. 2021

Mutace je přirozený proces a jeden z hlavních nástrojů evoluce. Jen zlomek vzniklých mutací je však pro organismus výhodný – v případě virů jako SARS-CoV-2 jsou to zejména takové, které znamenají vyšší nakažlivost, virulenci nebo schopnost lépe se bránit imunitní reakci hostitele.

Nástrahy lékařské terminologie

Publikováno 4. 5. 2021

Používání lékařských termínů, jejichž význam není veřejnosti zcela známý a jsou případně podány v nevhodném kontextu, je jedním ze znaků mediální paniky a může posilovat infodemii.

Čím se pandemie liší od epidemie a jak ji hodnotíme?

Publikováno 19. 3. 2021

Pandemie je epidemií určitého onemocnění, která zasahuje velké území (kontinenty a celý svět). Například pandemie chřipky jsou zdokumentovány už od starověku. Proč je ale třeba být opatrný při srovnání čísel z různých zemí?

Co je epidemie a jak posuzujeme její vážnost?

Publikováno 12. 2. 2021

Co je epidemie a jak posuzujeme její vážnost? Proč je šíření koronaviru větším problémem než chřipka a jak mu lze zamezit?

Rétorika kvantifikace

Publikováno 9. 2. 2021

Rétorika kvantifikace, která staví na používání nejrůznějších čísel a statistik k vystupňování napětí v médiích a prezentaci hrozícího rizika, je podle britského lingvisty Rogera Fowlera jedním ze znaků mediální paniky (popř. mediální hysterie).

Co je reprodukční číslo R?

Publikováno 16. 12. 2020

Co je vlastně to číslo R, kterým popisujeme šíření nákazy v populaci? Jak se měří? Proč to chvíli trvá, než se na něm projeví přijatá opatření?

Válečné metafory v médiích

Publikováno 16. 12. 2020

Metafory přitahují pozornost a vzbuzují emoce. Platí to i pro média a jejich informování o epidemii onemocnění COVID-19.

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.