Videa a animace

COVID-19 infodemie: 5. Konspirační teorie

Publikováno 8. 11. 2021

Konspirační teorie se staly nedílnou součástí infodemie COVID-19, od spiknutí velkých farmaceutických firem až po čipování lidí.

Výkladový slovník: Očkování

Publikováno 17. 9. 2021

Očkování je jedním z nejúčinnějších prostředků v boji proti infekčním onemocněním. Jaký je jeho princip a kdy dosáhneme tzv. kolektivní imunity? A proč očkování chrání i ty, kdo se naočkovat nemohou?

COVID-19 infodemie: 4. Vzbuzování falešných nadějí

Publikováno 12. 7. 2021

Jedním ze znaků infodemie je vzbuzování falešných nadějí, zejména v souvislosti s novými léky či medicínskými postupy. Příkladem může být medializace ivermektinu, který se používá jako antiparazitikum. Přestože EMA, SÚKL ani odborné společnosti jeho použití při léčbě COVID-19 nedoporučily, byl tento přípravek hojně propagován médii i politiky.

Výkladový slovník: Mutace viru

Publikováno 23. 5. 2021

Mutace je přirozený proces a jeden z hlavních nástrojů evoluce. Jen zlomek vzniklých mutací je však pro organismus výhodný – v případě virů jako SARS-CoV-2 jsou to zejména takové, které znamenají vyšší nakažlivost, virulenci nebo schopnost lépe se bránit imunitní reakci hostitele.

COVID-19 infodemie: 3. Nástrahy lékařské terminologie

Publikováno 4. 5. 2021

Používání lékařských termínů, jejichž význam není veřejnosti zcela známý a jsou případně podány v nevhodném kontextu, je jedním ze znaků mediální paniky a může posilovat infodemii.

Výkladový slovník: Čím se pandemie liší od epidemie a jak ji hodnotíme?

Publikováno 19. 3. 2021

Pandemie je epidemií určitého onemocnění, která zasahuje velké území (kontinenty a celý svět). Například pandemie chřipky jsou zdokumentovány už od starověku. Proč je ale třeba být opatrný při srovnání čísel z různých zemí?

Výkladový slovník: Co je epidemie a jak posuzujeme její vážnost?

Publikováno 12. 2. 2021

Co je epidemie a jak posuzujeme její vážnost? Proč je šíření koronaviru větším problémem než chřipka a jak mu lze zamezit?

COVID-19 infodemie: 2. Rétorika kvantifikace

Publikováno 9. 2. 2021

Rétorika kvantifikace, která staví na používání nejrůznějších čísel a statistik k vystupňování napětí v médiích a prezentaci hrozícího rizika, je podle britského lingvisty Rogera Fowlera jedním ze znaků mediální paniky (popř. mediální hysterie).

Výkladový slovník: Co je reprodukční číslo R?

Publikováno 16. 12. 2020

Co je vlastně to číslo R, kterým popisujeme šíření nákazy v populaci? Jak se měří? Proč to chvíli trvá, než se na něm projeví přijatá opatření?

COVID-19 infodemie: 1. Válečné metafory v médiích

Publikováno 16. 12. 2020

Metafory přitahují pozornost a vzbuzují emoce. Platí to i pro média a jejich informování o epidemii onemocnění COVID-19.

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.