Koronavirový milník

9. 1. 2021


Zájem o různá témata ve společnosti, a tím pádem i v sociálních médiích, je značně proměnlivý. O málokterém tématu se mluví více jak několik měsíců v kuse. Koronavirus je ale dominantním tématem, a to navíc celosvětově, už více jak rok. Abychom významnost tématu poznali přesněji, je vhodné si ho zasadit do kontextu jiných v současnosti důležitých témat. Soustředíme se přitom stále na odezvu v českých sociálních médiích a sledujeme období od 1. prosince 2019 do 7. ledna 2021, tedy od počátku medializace koronaviru do dnešních dní.


Obrázek 1. Diskuze o koronaviru a dalších společenských tématech v českých sociálních médiích

Např. hnutí Black Lives Matter je aktivní už od roku 2013, v České republice se ale do všeobecného povědomí dostává až v květnu 2020 v souvislosti s případem G. Floyda a následnými demonstracemi. Do té doby registrujeme desítky zmínek za měsíc, od května už se ale pohybujeme v řádech tisíců. Do konce vybraného období je to pak necelých 198 tisíc příspěvků.

Jiným současným tématem, ale z úplně jiné oblasti, jsou kryptoměny. I tento termín je známý už poměrně dlouho. Na rozdíl od BLM se běžně pohybuje na hladině několika tisíc zmínek za měsíc, větší zájem pak registrujeme od listopadu 2020. Celkově jde ale o téma slabší než BLM – do 7. ledna diskuze o kryptoměnách čítají „jen“ 93 tis. komentářů.

Do třetice podstatně „silnější kalibr“ – migrace. Téma, které nejen českou společností hýbe už několik let, a to přibližně od roku 2015. Dlouhodobě ho můžeme považovat za stálici a jedno z nejprobíranějších témat v českém prostředí. Současně je si nejvíce podobná s koronavirem, protože jde také o téma zatížené spoustou dezinformací a klamavých zpráv zapříčiňujících rozdělování společnosti. Zájem o migraci je tak velký, že mluvíme o desítkách, ve výkyvech až stovkách, tisíc příspěvků za měsíc. Od začátku prosince 2019 do sedmého ledna 2021 je to téměř 1,3 milionu příspěvků.

A co tedy koronavirus? Na rozdíl od všech předešlých témat jde o téma relativně nové (i když už to dnes nikomu nepřijde), které začíná až v prosinci 2019. Od té doby ale v mediálním prostoru nemá konkurenci. Od února 2020 jeho publicita neklesá pod 200 tis. zmínek za měsíc, v extrémních případech registrujeme i více jak 1,5 milionu příspěvků během měsíce. Úrovně 200 tisíc komentářů dosáhl už během prvních sedmi dní ledna 2021 a právě na konci sedmého lednového dne dokonce překonal ve sledovaném období hranici 10 milionu příspěvků!

Pro zajímavost – i když migraci přidáme něco navíc a budeme ji sledovat už od ledna 2018, pořád se koronaviru ani zdaleka nepřiblíží – dosáhne totiž „jen“ 4,1 milionu příspěvků. Koronavirus je tedy skutečně výjimečným tématem, které dosahuje velmi vysokých hodnot nebývale rychle, ale současně opanuje společenské debaty už poměrně dlouho.

9. 1. 2021 | Autor: Tomáš Kůst

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.