Sousedská iniciativa spojila obyvatele Dublinu v průběhu koronavirové krize a zvýšila počet čtenářů Dublin Inquirer

13. 1. 2021


Členové nezávislého zpravodaje Dublin Inquirer přišli v průběhu koronavirové pandemie s dobrovolnickou iniciativou na pomoc ohroženým skupinám nebo zdravotníkům v hlavním městě Irska. Přes online inzertní nástěnku nabízela dobrovolnické služby více než stovka jednotlivců i firem. Programem se následně nechala inspirovat i irská vláda. Počet čtenářů Daily Inquirer se v tomto období dvojnásobně zvýšil a redaktoři věří, že za tím stojí právě dobrovolnická iniciativa.


Koronavirová pandemie zasáhla silně irská média. V Dublinu musely tři místní novinové redakce ukončit svou činnost a budoucnost dalších je v ohrožení. Opačný průběh však zaznamenala redakce Dublin Inquirer, jejíž počet čtenářů se během koronavirové krize zdvojnásobil. Členové redakce vidí tento úspěch mimo jiné ve vytvoření online inzertní nástěnky, kde mohli jednotliví dobrovolníci i firmy poskytovat pomoc lidem uzavřeným v izolaci nebo například zdravotníkům. Do iniciativy s příhodným názvem Helping Neighbours (Pomoc sousedům) se zapojilo přes sto dobrovolníků. Neměla však dlouhého trvání, jelikož se touto iniciativou nechala inspirovat irská vláda a v dubnu vytvořila celonárodní aplikaci I-VOL, která sloužila ke stejnému účelu. Navíc byli dobrovolníci prověřováni policií, aby se zamezilo případným podvodům.

V průběhu března a dubna průměrný počet nových předplatitelů oproti předchozím měsícům zdvojnásobil. Více než dvojnásobný nárůst zaznamenala i jejich webová stránka, kterou měsíčně navštíví v průměru 70 tisíc čtenářů, v březnu tato čísla dosáhla 150 tisíc. Podobným nárůstem předplatitelů se v průběhu koronavirové krize mohla pyšnit i další světová média. Tento jev je popisován jako tzv. COVID-19 bump, tedy úder COVID-19. Přestože redakce Dublin Inquirer  přišla o část příjmů z tištěných verzí novin, dokázala získat nové předplatitele, kteří svými příspěvky navíc zvýšili příjmy.

O týmu Dublin Inquirer

Dublin Inquirer jsou místní nezávislé noviny podporované čtenáři. Založeny byly v roce 2015 s cílem pokrýt dění v hlavním městě Irska. Redakci tvoří pouze sedm stálých členů spolupracujících s řadou sloupkařů nebo jiných externích zaměstnanců. Publikují online týdeník a tištěný měsíčník. Zaměřují se především na otázky místní správy, situaci s bydlením, bezdomovectví, dopravu, pracovní místa nebo na kulturu. Často píší o problémech a událostech, o kterých jiná média neinformují.

Přestože podle zprávy Digital News Report v Irsku v roce 2019 přispívalo pouze 12 % čtenářů prostřednictvím předplatného (což je o 1 % více než tomu bylo v roce 2018), Dublin Inquirer nevyužívá financí z reklam. Jakožto nezávislé noviny jsou plně sponzorovány příspěvky od předplatitelů, kterých je momentálně přes 1600 (jak online, tak předplatitelů tisku). Měsíčně také prodají okolo 200 tištěných novin.

Dublin Inquirer pokračuje ve zpravodajství o místních aktualitách, o kterých jiná média neinformují. Využívají kontaktů napříč místními skupinami a hledají neobvyklé příběhy. Během pandemie COVID-19 se například zaměřili na to, jak zavedení lockdownů ovlivnilo umělce nebo jak ubytovny snížily ceny pro lidi bez domova.

Mnoho místních novin, které byly sponzorovány z reklamy muselo ukončit svou činnost a redakce Dublin Inquirer proto cítí zodpovědnost rozšířit svoji působnost i do jiných oblastí. Po udělení grantu od Evropského žurnalistického centra zahájili náborové řízení na pozici nezávislého pracovníka, který by se zabýval informováním o migraci. Tuto oblast si vybrali sami čtenáři.

13. 1. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Victoria Nainová, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.