Šíření infodemie aneb potřeba chránit společnost před dezinformacemi

16. 1. 2021


S rostoucím počtem nakažených koronavirem roste i počet zavádějících nebo lživých zpráv o koronaviru. Jejich obsah často podkopává důvěru vůči zdravotnickým organizacím a může mít vážné následky na zdraví. Světová zdravotnická organizace se snaží čelit dezinformacím a jejich šíření mnoha způsoby. Jednou z nich byla i první světová konference o infodemii.


Krátce poté, co se ve společnosti začaly používat nové pojmy jako koronavirus či COVID-19, přišla Světová zdravotnická organizace s novým názvem „infodemie“. Jedná se o velké množství rychle se šířících zavádějících nebo vymyšlených zpráv, obrázků a videí, které se díky moderním technologiím šíří rychleji. I proto byla zorganizována první světová konference o infodemii, která spojila vědce z různých odvětví s cílem přinést nápady, jak zastavit šíření dezinformací.

I když se může zdát, že je šíření dezinformací neškodné, v kontextu globální pandemie může mít závažné, nebo dokonce smrtelné následky na zdraví. Zprávy o hrozícím nedostatku potravin na počátku pandemie v některých zemích opravdu způsobily, že lidé ve velkém nakupovali základní potraviny a došlo k jejich vyprodání. Ve spojených státech amerických zemřel člověk po požití čistícího prostředku na akvária s obsahem chlorochinu poté, co se objevily zprávy o tom, že hydroxychlorochin může být dosud neobjeveným lékem na koronavirus. V Íránu zemřely stovky lidí poté, co vypili methanol, který měl dle zpráv kolujících na internetu také ničit nový virus. Právě takovýchto dezinformací se Světová zdravotnická organizace obává nejvíce.

Součástí ,,infodemie” jsou i zprávy, které zpochybňují chování a opatření ze strany vlády nebo mezinárodních institucí. Právě takové zprávy mohou podkopat důvěru vůči organizacím bojujícím proti onemocnění COVID-19. Příkladem je konspirační video napadající Dr. Fauciho, hlavního amerického virologa z toho, že sám vyrobil virus a poslal ho do Číny. Dříve než bylo video z internetu staženo jej vidělo přes osm milionů lidí.

Světová zdravotnická organizace nabádá jednotlivce, aby si ověřovali pravdivost informací. Její členové vytvořili stránku, která obsahuje odpovědi na nejčastěji se objevované mylné představy o koronaviru. Dále spolupracuje s více než 50 digitálními společnostmi a mediálními platformami, aby bylo zajištěno, že se při vyhledávání informací o onemocnění COVID-19 budou jako první zobrazovat informace od oficiálních zdrojů.

16. 1. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.