COVID-19 a neadekvátní srovnávání vakcíny s lékem z 50. let

12. 2. 2021


Příspěvky na sociálních sítích varují před rychlostí vyvinuté vakcíny proti onemocnění COVID-19. Přirovnávají ji k thalidomidu, tedy sedativu, které způsobilo vrozené vady u novorozenců v 50. letech minulého století. Americký úřad odpovědný za schvalování léků však thalidomid v té době neschválil. Naopak vakcíny proti onemocnění COVID-19 jsou výsledkem rozsáhlého výzkumu a podle expertů jsou bezpečné.


„Za osm měsíců vytvořená vakcína? Co by se mohlo pokazit?“ Tak zní příspěvek, který se objevil na Twitteru a následně na dalších sociálních sítích. Článek odkazuje na thalidomid, který byl také rychle schválen v roce 1957 a následně používán jako sedativum u těhotných žen. V roce 1962 byl však zakázán, protože se prokázalo, že způsobuje vrozené vady u novorozenců.

Vývoj thalidomidu však nemůže být podle expertů srovnáván s moderními postupy při vývoji vakcíny proti onemocnění COVID-19. Podle Science Museum vědci v 50. letech minulého století netušili, že léky mohou projít placentou a poškodit tak plod, a proto nebyl vývoj léků kontrolován tak přísně jako je tomu nyní. Následky používání thalidomidu vedly k přísnější regulaci léčiv a ke kvalitnějšímu výzkumu vedlejších účinků.

Podle expertů přispěl k urychlení vývoje vakcíny proti onemocnění COVID-19 také mimořádný zájem veřejnosti. U běžného vývoje vakcíny trvá studie účinků i rok, než se přihlásí dostatečný počet dobrovolníků. V tomto případě se však v průběhu tří měsíců přihlásilo přes 30 tisíc lidí, což značně urychlilo celý průběh.

Komisař Úřadu pro kontrolu léčiv Stephen Hahn uvedl, že vývoj vakcíny prošel přísnými studiemi a klinickými zkouškami a nebyl zanedbán. Vakcína je vysoce účinná a prošla více bezpečnostními studiemi než jakákoliv jiná vakcína, která kdy byla studována.

12. 2. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.