Další dezinformace vyvrácena: Chlorid draselný ve vakcíně od společnosti Pfizer není nebezpečný

23. 2. 2021


Příspěvky na sociálních sítích tvrdí, že vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech je nebezpečná, protože obsahuje chlorid draselný, který se mimo jiné používá k zástavě srdce při využití smrtelné injekce. Jedná se však o zavádějící tvrzení. Vakcína proti koronaviru prošla celou sérií testů a lékaři se shodují, že malé množství chloridu draselného vyskytující se ve vakcíně není pro člověka nebezpečné.


V průběhu prosince se na Twitteru a následně na dalších sociálních sítích objevily příspěvky, které přirovnávají vakcínu proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer k smrtelné injekci využívané při trestu smrti. Obě tyto vakcíny totiž obsahují chlorid draselný. Jeho množství ve vakcíně proti koronaviru je téměř zanedbatelné a není pro člověka nebezpečné.

Chlorid draselný je přírodní sůl, která se běžně nachází v mase, ovoci nebo balené vodě. Podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv obsahuje vakcína od firmy Pfizer 0,01 miligramů této látky, což odpovídá zhruba špetce kuchyňské soli. Mimo jiné se chlorid draselný využívá i v jiných vakcínách, protože ho buňky potřebují pro správné fungování.

Podle výsledků studie firmy Pfizer-BioNTech poskytuje vakcína 95% ochranu proti viru bez dalších závažných problémů a účinky vakcíny jsou neustále monitorovány zdravotnickými organizacemi.

23. 2. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.