Je vakcína proti onemocnění COVID-19 nebezpečná? Podle dezinformátorů ano, podle norských úřadů nikoli

24. 2. 2021


Norské zdravotnické úřady potvrdily smrt nejméně 33 lidí, kteří byli očkování proti onemocnění COVID-19. Krátce poté se na sociálních sítích začaly šířit dezinformace o nebezpečí vakcíny. Podle norských úřadů se však jednalo o starší lidi, kteří již měli vážné zdravotní problémy. U doposud prozkoumaných případů nebyla prokázána přímá spojitost mezi úmrtím a očkováním.


Na Facebooku se objevil příspěvek, který tvrdí, že 23 lidí v Norsku zemřelo po podání vakcíny proti onemocnění COVID-19. Zpráva začala kolovat krátce poté, co norské zdravotnické úřady potvrdily smrt několika lidí, kteří obdrželi první dávku vakcíny. Převážně se jednalo o starší obyvatele pečovatelského domu v Norsku, kteří již měli dřívější zdravotní problémy.

Norské úřady uvedly, že nebyla zjištěna žádná přímá souvislost mezi úmrtím a očkováním. Doporučují však lékařům, aby zvážili celkový zdravotní stav pacientů předtím, než je budou očkovat, aby se zamezilo podobným případům. Podle slov ředitelky Norského institutu veřejného zdraví Camilly Stoltenbergové se u 13 z dosud prozkoumaných případů jednalo o lidi v pokročilém věku, u kterých se již dříve objevovaly vážné zdravotní problémy. Zároveň dodala, že denně v norských pečovatelských domech umírá v průměru 45 lidí.

Evropská léková agentura (European Medicines Agency) již také zkoumá možnou spojitost mezi úmrtím a vakcínou proti onemocnění COVID-19. Prozatím však nenašla žádné důkazy, které by tuto spojitost potvrzovaly.

24. 2. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.