YouTube jako zdroj informací o koronaviru

2. 3. 2021


Význam platformy YouTube jako zdroje informací o zdraví během koronavirové pandemie vzrostl. Většina videí o onemocnění COVID-19 byla podle vědců z americké univerzity užitečná. Vzhledem k povaze platformy však mohou být lehce šířeny i zavádějící informace nebo dezinformace. Ty ve většině případů šíří nezávislí uživatelé. Proti lživým informacím se YouTube rozhodl bojovat a v květnu 2020 byly zveřejněny nové zásady využívání.


YouTube se v průběhu koronavirové pandemie stal jedním ze zdrojů informací týkajících se zdraví. V dubnu 2020 byl zaznamenán 75% nárůst sledovanosti oproti předchozímu roku. Studie provedená v první polovině roku 2020 se zaměřila na nejsledovanější videa spojená s onemocněním COVID-19. Většina z nich byla označena za užitečná. Taková videa obsahovala vědecky ověřené informace, popřípadě uváděla na pravou míru lživé informace. Oproti tomu zhruba čtvrtina obsahu byla označena jako zavádějící. Ta obsahovala alespoň jednu neprokázanou či nepřesnou informaci a ve většině případu byla šířena nezávislými uživateli.

Výhoda platformy YouTube spočívá v tom, že je veřejnosti k dispozici zdarma. Problémem je ale nedostatečná regulace falešných a zavádějících informací. Obsah může tvořit kdokoliv, bez ohledu na odborné znalosti. V květnu 2020 byly zveřejněny zásady využívání, tzv. YouTube COVID-19 Medical Misinformation Policy. Ty nedovolují šířit videa, která obsahují dezinformace a jejich porušení bude mít za následek odstranění takového obsahu. Tyto zásady byly vydány až po ukončení studie, a proto mohou nynější výzkumy dojít k jiným závěrům.


Zdroje:

  1. Bergen M, Chang E. YouTube sees 75% jump in news views on thirst for virus updates. Bloomberg Technology. 13 April 2020.
  2. YouTube Help. COVID-19 medical misinformation policy.20 May 2020.
  3. Andika R et al. YouTube as a source of information on the COVID-19 pandemic. Journal of Community Hospital Internal Medicine Perspectives 2021; 11(1): 39–41.

2. 3. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.