Koronavirus a mýty v českých sociálních médiích

22. 3. 2021


Ochrání nás proti koronaviru česnek? Pomáhá v léčbě Savo píchnuté do žíly? Nápady nevhodné ke zkoušení a jasně vyvrácené. Jak moc jsou ale tato témata oblíbená v českých sociálních médiích? Kdo na jejich šíření měl největší vliv? Na to už naše analýza odpovědět může. Stejně tak na podobné otázky o ještě závažnějších konspiračních teoriích, podle kterých může být virus vytvořený uměle, nebo alespoň úmyslně šířen některou z mocností. Rozebíráme tedy i to, jak moc se mluví o teoriích o světovém spiknutí, nebo co a kdo se podílí na jejich jejich šíření.


Infodemii napomáhá nejen rozsah a důležitost tématu koronaviru/COVIDu-19, ale i značné množství mýtů, polopravd, lží a dezinformací, které se šíří mediálním prostorem a mezi veřejností. Některé z nich mohou působit úsměvně, některé jsou součástí rozsáhlých konspiračních teorií. Některé se podaří vyvrátit snadno a děje se tak téměř automaticky. Jiné ale mají, zdá se, vliv silnější, a i když i ony jsou mnohokrát jasně vyvrácené, část veřejnosti jim stále věří. Jejich šíření pak napomáhají i některá média nebo politické osobnosti. Takové mýty pak mají velký a negativní vliv na rozsah pandemie a jsou jedním z důvodů, proč lidé virus stále ještě neporazili. V této analýze se podíváme na některé z těch nejznámějších a nejdůležitějších. Jde o teorie spojované s virem obecně, v dalších analýzách se pak zaměříme i specificky na téma očkování.

22. 3. 2021 | Autor: Tomáš Kůst

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.