Projev experta byl využit k šíření dezinformací o (ne)bezpečnosti vakcíny proti onemocnění COVID-19

11. 3. 2021


Na sociálních sítích se objevilo video zachycující projev biomedicínského výzkumníka, podle něhož 21 % účastníků studie vakcíny proti onemocnění COVID-19 od firmy Moderna pocítilo závažné nežádoucí účinky. Tyto údaje však odkazují na první fázi studie. Ve třetí fázi pociťovalo závažné vedlejší účinky pouze půl procenta dobrovolníků.


Video, ve kterém vědec James Lyons-Weiler hovoří o údajném nebezpečí vakcíny proti onemocnění COVID-19, se objevilo na Facebooku a bylo sdíleno více než 18 tisíci uživateli. V době, kdy byl proslov natočen, však byly oficiálně dostupné pouze výsledky z první fáze testování vakcíny. Tato informace se ale ve videu neobjeví.

Moderna zveřejnila výsledky 1. fáze testování 14. července 2020. V tiskové zprávě je uvedeno, že nejvýraznější nežádoucí účinky byly pozorovány při dávce 250µg, kdy 3 ze 14 účastníků pociťovali výrazné vedlejší účinky a to především závratě. William Moss, výkonný ředitel International Vaccine Access Center potvrdil, že zmiňovaných 21 % odkazuje právě k těmto třem účastníkům, kterým byla podána nejvyšší dávka. Dále dodal, že kvůli vedlejším účinkům byla dávka snížena na nynějších 100µg.

V listopadu 2020 pak Moderna publikovala výsledky 3. fáze výzkumu. Následně získala povolení od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) na výrobu této vakcíny. Dle údajů firmy Moderna zaznamenalo nežádoucí účinky pouze 0,5 % účastníků (82 z 15184). Tyto údaje jsou více důvěryhodné, jelikož pochází z většího vzorku zkoumaných, kterým byla podána dávka odpovídající nynější vakcíně.

11. 3. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.