Dopady infodemie na cestovní ruch
30. 3. 2021
Onemocnění COVID-19 způsobilo silný pokles cestovního ruchu. Aby mohlo dojít k jeho obnovení, je potřeba zpomalit šíření viru. Spolu s tím bude důležitá kontrola cestujících. Ta by mohla být prováděna pomocí mobilních sledovacích aplikací nebo očkovacích průkazů. Není vyloučen ani vznik koridorů pro cestování mezi státy s podobnými typy vakcín. Problém může nastat podle výzkumníků z Velké Británie v chudých krajinách, které chtějí přilákat zpět turisty. Takové země nebudou totiž požadovat očkování ani testy a tím ulehčí šíření viru.
Koronavirová krize postihla různá odvětví a mezi nejvíce zasažené se bezpochyby řadí cestovní ruch. Množství dezinformací a konspiračních teorií ovlivnily chování turistů a jejich pohled na to, zda považují cestování za hrozbu. Aby mohlo dojít k obnovení cestovního ruchu, je potřeba snížit šíření infekce. Podle výzkumu se však výrazná část populace ve Spojených státech amerických, Francii a Velké Británii nehodlá nechat očkovat ani v případě, že bude vakcína volně dostupná.
Podle odborného článku od Williamse, Wasslera a Ferdinandové může být cestování problémem pro turisty i jednotlivé státy. Mohlo by dojít k vytvoření koridorů pro cestování mezi zeměmi, které použily podobné typy vakcín a důvěřují tak jejich účinnosti. Kromě toho by musela být ověřena i pravdivost očkovacího průkazu. Vše by mohly ulehčit mobilní aplikace pro sledování. V Jižní Koreji se ukázaly jako velmi úspěšné. V Evropě naopak měly pouze částečný úspěch, a to především kvůli nízkému počtu uživatelů.
Největší nebezpečí vidí vědci v chudých zemích, které budou chtít přilákat turisty a rezignují tak na požadované testy, karanténu nebo očkovací průkaz. Došlo by tak k dalšímu šíření infekce. Tyto státy by následně mohly čelit odporu ze strany místních obyvatel, kteří nechtějí ohrozit své zdraví.
30. 3. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Veronika Macková