Množství dezinformací může vést k obnovení víry ve vědecký sektor

2. 4. 2021


Přes množství konspirací a dezinformací, které se objevují, dávají lidé čím dál tím víc přednost informacím od odborníků a vědecké komunity. Povědomí obyvatelstva o potřebě platných výzkumů znovu probouzí význam vědy ve společnosti. Podle autora studie Roberta Veraldiho je pravděpodobné, že v budoucnu dojde k obnovení důvěry ve vědecké instituce.


Roberto Veraldi přichází ve svém článku publikovaném v časopise Science & Philosophy s myšlenkou obnovení důvěry veřejnosti ve vědecké pracovníky. K tomu by podle něj mělo dojít v blízké době díky zvýšenému zájmu o platné vědecké výzkumy, které lidé vyhledávají především kvůli množství dezinformací a konspiračních teorií, které se objevují ve spojení s onemocněním COVID-19.

Podle autora mají konspirační teorie podporu mezi lidmi především proto, že jim dávají pocit sounáležitosti v komunitě podobně smýšlejících lidí. Zároveň mají pocit ,,svobodného myšlení” a ,,alternativních znalostí”. Nicméně dodává, že konspirační teorie nejsou jedinou příčinou šíření skepticismu kolem vědy. Konkurence ve vědeckém sektoru dle něj hrála také svou roli při vytváření současného složitého vztahu mezi vědou a společností.

Veraldi v závěru předpokládá, že v blízké budoucnosti dojde k lepšímu postavení vědců. Dezinformace tak přestanou mít takový dopad na spolehlivost a důvěryhodnost zpráv publikovaných v médiích.

2. 4. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.