Na vlně strachu, negativity a dezinformací

6. 4. 2021


Dezinformace, fámy a mýty o onemocnění COVID-19, které se objevují na sociálních sítích, šíří nejrůznější osoby a uskupení. Někteří z nich pouze vyměnili jedno téma, o kterém publikují nenávistné či dezinformační příspěvky, za druhé. Kvalitativní obsahová analýza facebookových stránek ProtiProud a Otevři svou mysl ukázala, že oba weby se snaží využít nemoci COVID-19 a očkování proti ní k šíření strachu a posilování spikleneckých teorií, které se objevily již na přelomu tisíciletí. Stránky i řada jejich čtenářů přitom využívají prvků válečné propagandy zaměřené na dehumanizaci nepřítele.


Dezinformace, fámy a mýty o onemocnění COVID-19, které se objevují na sociálních sítích, šíří nejrůznější osoby a uskupení. Řada z nich ale pouze vyměnila jedno téma, o kterém publikuje nenávistné či dezinformační příspěvky, za druhé. S trochou nadsázky se dá říct, že COVID-19, jeho léčba a očkování proti němu jsou jen takoví „noví migranti“.

Téma migrace, které ovládalo online diskuze zejména před pěti lety, COVID-19 spolehlivě vytlačil a několikanásobně předčil, jak ukázala data z výzkumů společnosti Newton Media již dříve publikovaná na Informore.cz. Netýká se to jen médií sociálních, ale i klasických. Ta česká v minulosti v souvislosti s negativně stereotypním zobrazováním nějakého tématu už podobný obrat zažila, a sice právě v době, kdy v roce 2015 ovládla prostor migrace a „vyklidili“ ho Romové. Ti, kteří živí záporné postoje k těmto tématům, však nadále zůstávají, jen mění pružně objekty svého zájmu, neboť jejich cílem je především být v opozici a bojovat proti nějakému nepříteli. Jaký to je, je ve své podstatě sekundární, i když by to asi nikdo z těch, kterých se to týká, takto explicitně nepřiznal.

V následujícím textu představíme výsledky kvalitativní obsahové analýzy stránek na sociálních sítích ProtiProud a Otevři svou mysl i uživatelských profilů, které patří k těm zlehčujícím nemoc COVID-19, šířícím nepravdivé a zavádějící informace o její léčbě či očkování proti ní (analyzováno bylo období 1. 12.  2020 – 20. 3. 2021).

Zároveň tyto příspěvky srovnáváme s posty, publikovanými k jiným tématům, a ukazujeme, jak se mezi sebou tyto společnost výrazně polarizující záležitosti prolínají. Identita všech soukromých přispěvatelů byla pro potřeby této analýzy anonymizována.

Otevřít kompletní analýzu

Obrázek 1. Úvod textu Michala Semína ze 17. března 2021 a fotomontáž k němu

6. 4. 2021 | Autorky: Alice Němcová Tejkalová, Veronika Macková, Victoria Nainová

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.