Studie nezjistila spojitost mezi vakcínou proti onemocnění COVID-19 a rakovinou

15. 4. 2021


Na sociálních sítích se objevil falešný příspěvek, podle kterého měla studie amerického centra pro rakovinu zjistit spojitost mezi vakcínou proti onemocnění COVID-19 a rakovinou. Centrum však tuto zprávu vyvrátilo. Dezinformační článek odkazuje na studii z roku 2018, která však s nynější vakcínou vůbec nesouvisí.


Agentuře AFP Fact Check se podařilo vyvrátit další dezinformační článek. Jeho titulek zněl: „ZDRAVOTNICKÝ ŠOK: Vědci ze společnosti Sloan Kettering objevili, že mRNA ničí proteiny potlačující nádory, což může vést k podpoře vzniku rakoviny”. Článek byl publikován na stránce Natural News, která opakovaně šíří dezinformace, i proto jí byl v roce 2019 zablokován přístup na Facebook. I s touto překážkou si však dezinformátoři poradilo a nyní využívají alternativní URL adresy.

Autor článku v závěru odkazuje na reálnou studii Memorial Sloan Kettering Cancer Center. Ta však byla zveřejněna už v roce 2018, tedy více než rok před koronovirovou pandemií. Mluvčí centra v rozhovoru pro AFP potvrdila, že se jedná o nepravdivý článek, který využívá zjištění z jejich předchozí studie a nesprávně je aplikuje na vakcínu proti koronaviru, což potvrdili i další odborníci.

15. 4. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.