Na Twitteru je podle studie Reuters institutu terčem kritiky především Světová zdravotnická organizace

1. 12. 2020


V průběhu koronavirové krize roste na Twitteru množství nenávistných zpráv spojených s onemocněním COVID-19. Za nenávistné zprávy jsou považovány ty, které obsahují neslušné nebo nezdvořilé projevy. Přestože Twitter není mezi lidmi tak rozšířený jako Facebook, je často využíván politiky a novináři ke sdílení informací. Studie Reuters institutu ukázala, že někteří žurnalisté věnují Twitteru značnou pozornost a informacím, které zde získají, dávají často přednost před těmi od zpravodajských zdrojů. Díky nim se tyto informace rychle přenáší i mimo online prostředí a stávají se součástí celosvětové debaty.


Od 20. ledna do 23. dubna 2020 bylo denně zveřejněno v průměru 2370 tweetů (včetně retweetů) zmiňujících onemocnění COVID-19 nebo Světovou zdravotnickou organizaci. Zhruba 21 % z nich tvořily nenávistné zprávy, které byly často spojeny právě se Světovou zdravotnickou organizací (WHO), přestože byla tato organizace jednotlivými mediálními platformami propagována jako důvěryhodný zdroj informací. Nárůst nenávistných zpráv byl vždy spojen s konkrétní událostí. Nejvíce negativních tweetů bylo na konci března, kdy došlo ke zhoršení pandemie a zároveň zesílila kritika ze strany politiků.

V průběhu času se měnily také nejpoužívanější hashtagy spojené s negativním obsahem. Mezi ty s nejvyšší mírou nenávisti patřily: #chinesevirus, #China, #WHOLiedPeopleDied, #ChinaLiedPeopleDied. Častým terčem nenávistného obsahu byli také politici, a to především americký prezident Donald Trump. Zhruba 30 % zpráv, které zmiňovaly Trumpa, obsahovalo neslušné nebo nezdvořilé vzkazy. Jak ukázal průzkum, zhruba 7 % uživatelských účtů, které se podílely na konverzacích o onemocnění COVID-19 nebo Světové zdravotnické organizaci, bylo do konce května pozastaveno, popřípadě smazáno.

1. 12. 2020 | Autorky: Klára Bohunická, Victoria Nainová, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.