Vakcína proti onemocnění COVID-19 nezpůsobuje neplodnost

19. 4. 2021


Na webech a sociálních sítích koluje dezinformační video, podle kterého může vakcína od firmy GlaxoSmithKline způsobit neplodnost. Tato farmaceutická společnost však nevyvinula žádnou vlastní vakcínu proti koronaviru. Ve videu se objevují i další dezinformace o vytvoření vakcíny s cílem snížit světovou populaci či financování takového projektu nadací manželů Gatesových. Lékaři se shodují, že očkování proti koronaviru nemůže způsobit neplodnost.


Na webových stránkách bývalého fotbalového profesionála a konspiračního teoretika Davida Ickeho se objevilo dezinformační video s titulkem: „97 % příjemců vakcíny proti koronaviru se stane neplodnými”. Ve videu vystupuje muž identifikovaný jako Ben Fellows. Ten tvrdí, že nadace Billa a Melindy Gatesových poskytla finanční prostředky vědci, který měl na lidech testovat, zda vakcína od firmy GlaxoSmithKline (GSK) způsobuje neplodnost. Jedná se však o dezinformaci. Britská farmaceutická společnost nevyrobila vlastní vakcínu proti koronaviru.

Doktorka Kate Whiteová, profesorka porodnictví a gynekologie na lékařské fakultě Bostonské univerzity, uvedla, že na světě neexistuje žádná vakcína, která by mohla způsobit neplodnost, což potvrdilo i několik dalších doktorů. Mezi nimi například John Amory, profesor na Washingtonské univerzitě.

Podle dezinformačního videa, měla nadace Gatesových poskytnout 28 milionů liber jako grant pro doktora Andrewa Prestona. Jeho úkolem bylo provést studii na lidech s cílem zjistit, zda vakcína způsobuje neplodnost. Doktor Preston agentuře AFP potvrdil, že se jedná o lživé tvrzení a dodal, že je sice členem evropského projektu PERISCOPE spolufinancovaného nadací Gatesových, ale ten se však věnuje výzkumu vakcín proti černému kašli a s vakcínou proti koronaviru tak nemá nic společného.

19. 4. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.