Společenské dopady konspiračních teorií v době koronaviru

7. 5. 2021


Výsledky nedávné studie naznačují, že víra v konspirační teorie o koronaviru snižuje institucionální důvěru, podporu vládních nařízení i dodržování společenského odstupu. Nemá však vliv na dodržování hygienických opatření.


Výzkumníci z Německa a Dánska zkoumali vliv konspiračních teorií na chování lidí v době koronaviru. Již z dřívějších studií je známo, že víra v konspirační teorie snižuje důvěru vůči autoritám a úřadům a tzv. podkopává prosociální chování. Obě tyto položky jsou klíčem k úspěšnému zvládnutí pandemie.

Autoři studie předpokládali, že víra v konspirační teorie snižuje:

  • důvěru v instituce
  • podporu vládních opatření
  • dodržování společenských odstupů
  • sociální angažovanost (pomoc ohroženým skupinám)

Jejich hypotézou zároveň bylo, že nebude mít vliv na přijetí hygienických opatření, jelikož ta jsou logickým opatřením v reakci na zdravotní hrozbu.

Výzkum, který byl proveden na vzorku dánské dospělé populace potvrdil předpoklady vědců. Ve druhé fázi studie bylo zjištěno, že už samotná konfrontace s konspirační teorií snižuje institucionální důvěru. Jedné polovině účastníků výzkumu byla přečtena dezinformace o zapojení vlády v úmyslném šíření onemocnění COVID-19. Ti následně uváděli nižší důvěru v instituce ve srovnání se skupinou, která tuto zprávu nedostala.

7. 5. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.