Jak informovat o vakcíně? Důvěryhodně a pravdivě!

31. 5. 2021


Aktivity spojené s informováním o vakcíně by měly být kombinovány s poznatky z oblasti datové komunikace. Pouze tak mohou odborníci rychle a včas reagovat na aktuální nálady ve společnosti a vyvrátit rostoucí množství dezinformací o očkování. Dalším důležitým faktorem informovanost. Obsah sdělení by měl být podložen vědeckými fakty z důvěryhodných zdrojů, na které se lidé mohou spolehnout.


S příchodem vakcíny proti onemocnění COVID-19 se neustále diskutuje o tom, jak o ní informovat. Digitální svět je místem, kde se může využít mnoho nástrojů a technologií a díky nim zvýšit důvěru společnosti v očkování. Jednou z možností je i datová věda. Ta pomocí technik založených na umělé inteligenci dokáže sledovat dezinformace šířící se na webu, ale i odhadnout důvěru veřejnosti ve vakcínu díky konverzacím na sociálních sítích a zároveň dokáže popsat skupiny zapojené v těchto konverzacích.

Další možností by mohl být digitální marketing, který umožňuje studovat publikum. Kampaně pak mohou být zacílené na určitou část společnosti. Spolu s poznatky z datové vědy a na základě zpětné vazby se tak dají upravovat komunikační strategie kampaní.

Jedním z hlavních předpokladů k tomu, aby se lidé nechali očkovat je především důvěra. Pokud společnost nedůvěřuje zdravotnickým institucím a vědecké komunitě, tak nebude věřit ani informacím o vakcíně pocházejícím právě z těchto zdrojů. Spolu s rostoucím množstvím dezinformací na webu a v sociálních médiích roste i nedůvěra vůči vakcíně. Zabránit tomu lze pouze tím, že se o vakcíně bude více hovořit a informace musí pocházet z věrohodných zdrojů.

Zajímavým příkladem důvěryhodných informačních zdrojů a celkově toho, jak o vakcínách informovat je stránka Vaccine Safety Net. Jedná se o síť webových stránek z celé řady zemí, která poskytuje vědecky podložené informace o bezpečnosti vakcín v různých jazycích. Nedávno byl spuštěn nový projekt, díky kterému budou jednotlivým webům poskytovány nejnovější zprávy o ověřených informacích i dezinformacích, které kolují po internetu. Díky tomu budou moci lépe reagovat a v případě potřeby změnit systém, jakým referují o vakcínách.

31. 5. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.