(Ne)skryté konspirační teorie o onemocnění COVID-19 se objevují na tzv. „temných“ platformách

14. 7. 2021


Pandemii COVID-19 provází množství konspiračních teorií a sociální média hrají při jejich zviditelňování čím dál větší roli. Platformy nejrozšířenějších sociálních médií proti příspěvkům s takovým obsahem systematicky zasahují. To však vedlo k tomu, že konspirační teoretici se přemístili na tzv. „temné platformy“ (dark platforms).


Studie Jinga Zenga a Mikea S. Schäfera z Curyšské univerzity zkoumala, jak se konspirační teorie šíří na temných platformách, na kterých je ve srovnání s běžnými platformami méně regulovaná komunikace a je zde zveřejňován obsah, jenž by na sítích od prominentních technologických společností nebyl tolerován. Tato svoboda obsahu umožňuje jednotlivcům, kteří věří stejným teoriím, podílet se na davovém získávání „důkazů“ a na „konvertování“ většího počtu stoupenců. Temné platformy se tak mění v místa, kde se shromažďují konspirační teoretici a nacházejí tam své útočiště. Ve studii autoři analyzovali přes 60 000 příspěvků souvisejících s COVID-19 na temných platformách 8kun a Gab, s cílem identifikovat témata nejvýznamnějších konspiračních teorií, aktéry, kteří je propagovali a identifikovat zdroje, na kterých stavěli svá tvrzení.

Z analýzy vyplynulo, že konspirační teorie obsahovalo 38 % příspěvků na 8kun a 24 % na Gabu. Nejpopulárnější konspirační teorií na obou analyzovaných platformách bylo tvrzení, že pandemie je podvod. Toto tvrzení obsahovalo 14 % příspěvků na platformě 8kun a 7 % na platformě Gab. Další časté konspirační teorie souvisely s očkováním či s myšlenkou, že virus je vyroben člověkem, a to buď jako biologická zbraň nebo jako součást vylidňujícího programu. Koronavirus byl na platformách spojován také s 5G sítí. Jedna z teorií například tvrdí, že 5G síť je skutečnou příčinou nemoci a smrti.

Nejvlivnějšími uživateli komentujícími onemocnění COVID-19 na Gabu jsou převážně konspirační teoretici a pravicoví aktivisté ze Spojených států amerických a Velké Británie. Přičemž většina těchto uživatelů je podle studie kvůli tvrdým zásahům a cenzuře suspendována ze sociálních médií hlavního proudu (Facebook, Twitter). Z obsahové analýzy náhodně odebraných profilů uživatelů Gabu vyplynulo, že 76 % účtů výslovně šíří konzervativní a krajně pravicovou politickou ideologii. Pokud jde o geolokaci uživatele, studie zjistila, že 23 % profilů jsou neamerické účty, z nichž 18 % jsou účty zaregistrované v Evropě.

Pro sdílení informací využívají uživatelé těchto platforem „tmavé ekvivalenty“ sociálních sítí. Například k šíření kontroverzních videí využívají BitChute.com namísto YouTube a místo přímého citování on-line článků využívají archivační portály či pastebinové stránky, které slouží k slouží k veřejnému sdílení textu. Navzdory existenci paralelních informačních sítí však využívají uživatelé i jejich protějšky z hlavního proudu. Analýza všech příspěvků souvisejících s koronavirem na „temných platformách“ ukazuje, že mezi tři nejzdrojovanější webové stránky patří YouTube a Twitter. Pravidelně se na obou platformách objevovala i krajně pravicová webová stránka o financích ZeroHedge a rozšířené jsou i mainstreamové zpravodajské kanály – reuters.com, bbc.com a theguardian.com.

V závěru studie autoři upozorňují, že zpřísňování správy platforem hlavního proudu povede k tomu, že do temnějšího spektra sociálních sítí bude vstupovat stále větší počet kontroverzních osobností. Tato ostrakizace navíc může zvyšovat pravděpodobnost, že lidé budou ve větší míře zastávat konspirační přesvědčení a jejich vyvracení bude čím dál těžší.

14. 7. 2021 | Autorka: Natálie Pančochářová

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.