Litevcům pomohl pochopit pandemii koronaviru podcast

5. 12. 2020


Množství dezinformací, které se objevily na začátku koronavirové pandemie, přimělo litevský tým Nanook zaměřit svůj podcast NYLA na aktuální otázky ohledně této celosvětové krize. Publikum tak díky rozhovorům s odborníky a vědci mohlo lépe pochopit informace týkající se koronaviru. Autoři podcastu zaznamenali rekordní počet posluchačů i zvýšený počet finančních přispěvatelů.


Litva má za sebou téměř tři dekády svobody médií, přesto došlo podle Reportérů bez hranic k několika pokusům vládnoucí strany omezit svobodu projevu a ztížit novinářům přístup k informacím [1]. Důvěra vůči médiím v Litvě neustále klesá. Nedávný průzkum ukázal, že jim nyní důvěřuje pouze 33,8 % lidí [2].

Nezávislý tým Nanook chtěl posluchačům pomoci pochopit vše v oblasti koronaviru. V podcastu NYLA se pravidelně každý týden zabývali spolu s odborníky, vědci a doktory různými aspekty onemocnění COVID-19. První epizoda se věnovala základním informacím, které představili v rozhovoru dva virologové, následně se psychologové věnovali dopadu koronavirové krize na mentální zdraví. K těmto informacím předtím neměli obyvatelé přístup v litevštině, i proto podcast zaznamenal rekordní počty posluchačů. Mezi březnem a květnem došlo k nárůstu publika téměř o 32 %.

Projekt byl podpořen z Evropského žurnalistického fondu [3] a spolufinancovali ho i pravidelní posluchači podcastu. Počet přispěvatelů na platformě Patreon vzrostl od ledna do května o 18 % a celková finanční podpora se v tomto období zvýšila o 17 %.


Zdroje:

  1. Reuters Institute. Fighting Words: Journalism Under Assault in Central and Eastern Europe.
  2. Vilmorus. Do you trust or distrust in these Lithuania's institutions?
  3. European Journalism COVID-19 Support Fund. 56 news organisations receive Emergency Fund support to address critical business needs caused by COVID-19.

5. 12. 2020

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.