Web One America News k šíření dezinformací používá chybně interpretované studie Centra pro kontrolu a prevenci nemocí

6. 12. 2021


Na stránce One America News byl zveřejněn dezinformační článek, podle něhož roušky nemají téměř žádný vliv na zpomalení šíření koronaviru. Článek odkazuje na výzkum Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, který však zkoumal účinnost zavedení povinného nošení roušek, nikoliv roušek samotných. Zjištění naopak ukazují účinnou ochranu roušek. V okresech, kde zavedli jejich povinné nošení, bylo pozorováno pomalejší šíření viru i nižší počet úmrtí.


Další dezinformační článek na webu One America News odkazoval sice na studii Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, ale zkresloval výsledky studie a využíval je k šíření dezinformací.

Výzkum Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ve skutečnosti zkoumal souvislost mezi povinným nošením roušek a znovuotevřením restaurací spolu se změnami v případech nakažených koronavirem a v počtu úmrtí. Výsledky studie ukazují, že nošení roušek se do 20 dnů od zavedení opatření projevilo snížením počtu nakažených, ale i nižším tempem růstu úmrtí. Mluvčí Centra pro kontrolu a prevenci nemocí uvedl pro agenturu AFP, že přestože studie nezkoumala účinnost masek samotných, výsledky výzkumu potvrdily souvislost mezi jejich nošením a šířením viru.

Stránce One America News bylo již v listopadu 2020 omezeno působení na YouTube kvůli falešnému tvrzení o tom, že existuje lék na koronavirus.

6. 12. 2021 | Autorka: Klára Bohunická

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.