Zadrž, než budeš sdílet: kampaň OSN chce zastavit šíření dezinformací o onemocnění COVID-19

7. 12. 2021


V reakci na velké množství dezinformací kolujících ve spojitosti s koronavirem přišla Organizace spojených národů s iniciativou Pause before sharing. Ta vyzývá lidi, aby se nejprve zamysleli nad obsahem, který hodlají sdílet, a zabránili tak šíření nepravdivých či zavádějících informací. Kampaň podpořila většina členských států OSN a také řada mediálních společností po celém světě.


Cílem OSN je zastavit šíření nepřesných informací o onemocnění COVID-19, které jsou často šířeny právě kvůli lidem, kteří bez přemýšlení sdílejí informace. V reakci na rostoucí počet dezinformací vydaly členské země OSN prohlášení, ve kterém vyzývají, aby jednotlivé země podnikly patřičné kroky a zabránily tak šíření těchto falešných zpráv. Iniciativa má kromě podpory většiny členských zemí OSN podporu i některých mediálních společností a sociálních platforem. Melissa Flemingová, zástupkyně generálního tajemníka pro globální komunikaci OSN, však zdůrazňuje, že pouze velké platformy jakými jsou Facebook či Twitter mohou zastavit šíření falešných zpráv a OSN potřebuje jejich spolupráci.

7. 12. 2021 | Autorka: Klára Bohunická

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.