Epidemiologové: povolání doby koronavirové

3. 1. 2022


Na otázku: „Jaké epidemiology znáte?” by před propuknutím pandemie onemocnění COVID-19 valná většina nejen české, ale i světové veřejnosti těžko hledala odpověď. Dost z nás by dovedlo jen obtížně popsat, co přesně takový člověk ve své profesi dělá. Za poslední dva roky ale jména těch mediálně nejviditelnějších zná skoro každý a vliv jejich práce na náš život je významný. 


Zároveň se dá při pohledu na deset nejčastěji se vyskytujících epidemiologů v tradičních médiích v období 1. 9. 2019 – 30. 11. 2021 ilustrovat i několik zajímavostí z fungování médií. V prvé řadě platí, že jakmile je někdo v dostatečně významné funkci, a k tomu je ochotný mluvit s novináři, média se k němu neustále vracejí a pomáhají mu jeho pozici upevňovat. Klasickými příklady jsou v našem případě Roman Prymula, Rastislav Maďar a vedoucí mezioborové skupiny pro epidemické situace MeSES Petr Smejkal. Sílu sociálního kapitálu (Bourdieu, 1993) získaného díky funkci může vyvážit dostatečně opoziční stanovisko vůči tomu „oficiálnímu”, což je případ čtvrtého nejčastěji zmiňovaného epidemiologa Jiřího Berana.

Jak je zjevné z grafu 1, Roman Prymula je suverénně nejčastěji zmiňovaným epidemiologem v českých médiích v souvislosti s onemocněním COVID-19. Od počátku pandemie se jeho jméno objevilo v médiích celkem v 11 196 případech. Na počátku pandemie byl náměstkem ministra pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR. 21. září 2020 byl jmenován ministrem zdravotnictví. Na konci října rezignoval na svou funkci po výzvě tehdejšího předsedy vlády Andreje Babiše kvůli porušení vládních nařízení souvisejících s pandemií onemocnění COVID-19. Poté se stal Babišovým poradcem pro oblast zdravotnictví. Ani zde ale nesetrval dlouho. Ve chvíli, kdy se Prymula zúčastnil jako VIP divák fotbalového utkání Evropské ligy mezi Slavií Praha a Leicesterem City, s ním premiér ukončil spolupráci. Epidemiolog posléze získal post neplaceného poradce pro prezidenta republiky Miloše Zemana, v oblasti protipandemických opatření tedy zůstal i nadále a stejně tak v centru zájmu novinářů.

Otevřít kompletní analýzu

Vývoj medializace tématu třetí dávky očkování proti COVID-19

Graf 1. Vývoj zpráv se zmínkou o epidemiologovi od 1. 9. 2019 do 30. 11. 2021

3. 1. 2022 | Autoři: Alice Němcová Tejkalová, Victoria Nainová, Veronika Macková, Radek Mařík

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.