Kontrola faktů v průběhu koronavirové pandemie

6. 1. 2022


Výsledky studie dvou španělských agentur zaměřených na kontrolu faktů potvrzují kvantitativní i kvalitativní vývoj dezinformací v průběhu pandemie. Kvantitativně se během krize zvýšil jejich počet a také požadavky na kontrolu faktů. Kvalitativně se s postupem času objevovaly neustále složitější a propracovanější dezinformace. 


Kontrola faktů je jedním ze základních prvků žurnalistiky. O to důležitější je v době nejistoty, kdy se podle výsledků španělské studie dezinformace množí a šíří mnohem rychleji. Výzkum vychází z poznatků získaných od svou španělských agentur, Maldita a Newtral, které se zaměřují převážně na kontrolu faktů. 

Obě agentury zaznamenaly s příchodem koronavirové pandemie zvýšený počet dezinformací. Největší počet pozorovaly krátce po vyhlášení nouzového stavu v březnu 2020. S postupem času je jejich počet stabilizoval. Došlo však k proměně charakteru dezinformací. Zatímco zpočátku se jednalo o falešné či zavádějící informace týkající se údajných léků na onemocnění COVID-19, později se dezinformace zaměřovaly na negativní dopady, které mohou mít ochranné prostředky (roušky či PCR testy) na naše zdraví. Objevovala se také zavádějící tvrzení o příčinách vzniku pandemie.

Pro obě agentury byly hlavními informačními zdroji vědecké a zdravotnické materiály, ale také komunikace s epidemiology, zdravotnickými úředníky a dalšími specialisty. Vedení agentury Maldita uvedlo, že díky této úzké spolupráci bylo možné vysvětlit obsah jednoduchým a srozumitelným způsobem pro širokou veřejnost.

Nejvíce dezinformací se objevovalo na sociálních sítích, i proto bylo jejich vyhledávání pro obě agentury nejsložitější právě zde. Nejvíce jich kolovalo na WhatsAppu, kde bylo jejich vyhledávání zároveň nejsložitější. Vzhledem k tomu, že se jedná o aplikaci pro osobní zasílání zpráv, byla potřeba, aby uživatelé agenturám kolující falešné zprávy zasílali sami.

Pozitivním zjištěním je, že lidé mají o kontrolu faktů a pravdivé informace zájem. Webovou stránku maldita.es navštívilo v březnu 2020 přes 10 milionů uživatelů (z průměrných dvou milionů) a dvojnásobně se zvýšil také počet registrovaných uživatelů. Obě agentury musely reagovat posílením zaměstnanců v sekci kontroly faktů. 

Předpokládalo se, že s vývojem vakcíny by se mohlo zpomalit šíření dezinformací. Centrum sociologického výzkumu ve Španělsku však uvedlo, že u více než třetiny občanů se zvyšuje nedůvěra vůči vakcíně. Kontroloři faktů o koronaviru tedy budou nejspíš ve své práci pokračovat i nadále.

6. 1. 2022

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.