Očkování dětí

26. 1. 2022


Očkování dětí proti onemocnění COVID-19 začalo v Česku 13. 12. 2021, a to v kategorii od 5 do 11 let. Očkování je stále dobrovolné, přesto v sociálních médiích vyvolává rozporuplné názory. Ve sledovaném období (19. 10. – 19. 12. 2021) padlo na toto téma celkem 94 542 příspěvků s odhadovaným dosahem přes 114 milionů zobrazení od uživatelů, což ukazuje značný zájem o tuto oblast.


Téma očkování dětí proti onemocnění COVID-19 nejvíce rezonovalo v diskusích na Facebooku, kde se objevila většina příspěvků (73 %), a v diskusních sekcích zpravodajských webů (24 % zmínek).

Z analýzy vyplývá, že většina hodnotících příspěvků v sociálních médiích vyjadřuje negativní postoj k očkování dětí proti onemocnění COVID-19. Argumenty uživatelů byly velice často laděny vulgárně, ostře se také pouštěli do diskutujících s opačným názorem. Debata na toto téma tak byla dosti vyhraněná a citlivá. Pozitivních výroků vůči očkování dětí pak byla v obou analyzovaných obdobích pouhá 3 %.

Debatu na téma očkování dětí nejvýrazněji ovlivnil Karel Janeček se svým projevem na Českém slavíkovi. Jeho projev byl zlomovým bodem v celé debatě, proto jsme se rozhodli sledovat dvě stejně dlouhá období (před a po projevu), abychom detailněji zmapovali uživatelské prostředí, ve kterém jsme se zaměřili jak na objem zmínek, tak i na jejich charakter. K medializaci Janečkova postoje k očkování dětí přispěla výrazně také mnohá média a komentáře významných osobností, čímž vytvořily větší prostor pro diskutující v sociálních médiích.

V debatě ohledně očkování dětí jsme zaznamenali hned několik významných autorů, kteří diskusi ovlivnili. Autorem s největším dosahem byl jednoznačně již zmiňovaný Karel Janeček. Zajímavý je fakt, že matematik se k problematice opakovaně vyjadřoval již před samotným projevem, nicméně debaty výrazně vzrostly až po jeho vystoupení v hlavním vysílacím čase na televizi Nova.

Výraznější dosah měl na sociálních sítích také rozhovor s profesorem Jiřím Beranem, který zveřejnily parlamentnilisty.cz. Beran v něm mimo jiné vystupuje proti očkování dětí. Mnoho uživatelů tento příspěvek sdílelo a s Beranem se shodovalo. Navíc často dodávali, že vakcína vůbec nefunguje, proto nemají důvod nechat se s ní očkovat, natož pak dávat očkovat své děti.

Otevřít kompletní analýzu

Vývoj medializace tématu třetí dávky očkování proti COVID-19

Graf 1. Vývoj debat v sociálních médiích

26. 1. 2022 | Autorky: Martina Maňhalová, Nikola Kopáčová

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.