Ne/povinné očkování proti COVID-19 v sociálních médiích

28. 2. 2022


Povinné očkování proti COVID-19 v ČR zavedeno zatím nebylo, nicméně ve svých důsledcích reálně rozděluje společnost na sociálních sítích již dlouhé měsíce. Ještě před prvním oficiálním návrhem vlády na zavedení očkovací povinnosti pro vybrané skupiny obyvatel, bylo téma zásadní součástí diskusí o očkování. Analýza se zaměřuje na dynamiku diskusí o povinné vakcinaci v sociálních médiích mezi 15. zářím a 15. prosincem 2021.


Debata o povinném očkování se nesla sociálními médii v menší míře již dlouhou dobu. Už s příchodem očkování proti COVID-19 do ČR část diskutujících zmiňovala možnost, že by mohla být vakcinace nařízena povinně. Zpravidla šlo o uživatele s negativním postojem vůči očkování (očkovací povinnosti se tedy obávali) – podporovatelé se dlouhodobě k povinnému očkování příliš nevyjadřovali – v diskusích tedy nebyl silný hlas volající po jeho zavedení.  

Na intenzitě nabyla diskuse s podzimní vlnou a zavedení tvrdších opatření pro neočkované (především placené testování). Nejvíce téma rezonovalo v průběhu listopadu a začátkem prosince, a to zejména po zveřejnění informací o chystané očkovací povinnosti v Rakousku (v polovině listopadu) a následně plánu vlády ČR pod vedením ANO na povinné očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Významný vil měl v neposlední řadě také projev Karla Janečka na předávání cen Český Slavík. V této době se aspekt dobrovolnosti očkování stal nedílnou součástí všech debat o očkování jako takovém.

Převážná většina debat se odehrávala na Facebooku, kde se objevilo 71 % všech zmínek. Ačkoli očkovací povinnost nebyla v ČR zatím zavedena, v sociálních médiích se její existence jeví reálná. Odpůrci očkování své obavy z povinné vakcinace sdílejí s přesvědčením, že k ní dřív nebo později každopádně dojde. Jejich výpovědi ji označují za nevyhnutelný cíl covidových opatření, ať už vláda aktuálně deklaruje cokoli. V názorech odpůrců je patrná silná nedůvěra vůči vládě a institucím, proto pro ně byla a je očkovací povinnost ožehavým tématem i v situacích, kdy jej vláda odmítá.

Otevřít kompletní analýzu

Vývoj medializace tématu třetí dávky očkování proti COVID-19

Obrázek 1. Vývoj debat o povinném očkování v sociálních médiích

28. 2. 2022 | Autorka: Alena Zachová

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.